Strona audioretro.pl jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.
hi-fi audio >> i jeszcze... >
I gadżety
I
podstawki I
wytwórnie muzyczne
I test wzmacniaczy
I słownik audio
I bibliografia I
Wytwórnie muzyczne Gdy słuchamy muzyki na naszym zestawie Hi-Fi, czasem z zaskoczeniem stwierdzamy że niektóre płyty brzmią tak fatalnie, że zastanawiamy się czy coś się stało z naszym słuchem. Przyczyna leży w niedbałym nagraniu przez firmę fonograficzną. Pomijając remasterowane stare nagrania z analogowych płyt, współczesne nagrania powinny być dokonane z regułami sztuki reżyserskiej. Większość znanych firm fonograficznych starannie wydaje płyty. Wydawane są też specjalne serie, gdzie tak utwory muzyczne, nagranie, jak i strona edycyjna są dokonane w sposób niezwykle staranny. Czasami stosuje się jako nośnik warstwę złota (złota płyta), które jest trwalsze niż aluminium czy srebro i ma lepsze właściwości odbijające. Daje to pewniejszy odczyt przez układ optyczny odtwarzacza i tym samym lepszą jakość dźwięku, nawet po wielu latach. Wiele wytwórni fonograficznych, często bardzo małych, specjalizuje się w wydaniach właśnie takich "audiofilskich" płyt.
Znane wytwórnie w świecie audiofilii i melomanów to: Chesky Records. Wbrew nazwie nie jest o czeska wytwórnia. Nazwa pochodzi od nazwiska braci Normana i Davida Chesky, mieszkających w USA. Zaczęli od płyt analogowych. Pierwszą wydali w 1986 roku. Po dwóch latach ukazała się pierwsza płyta kompaktowa.
Specjalizują się w wydaniach muzyki klasycznej, jazzowej, pop/jazzowej. Wytwórnia chętnie pomaga w promocji młodym, nieznanym artystom.
Wypromowali takie nazwiska jak Ana Caram, Rebecca Pidgeon, czy Badi Assad.
Wszystkie rejestracje odbywają się na żywo, nagrywani są od razu wszyscy muzycy, którzy w razie pomyłki zaczynają od początku. Są twórcami znanych już
płyt testowych, w których wiernie nagrane są utwory, najczęściej jazzowe, a także przykładowe głosy samych instrumentów. Pozwala to słuchaczom poznać prawdziwą barwę dźwięku różnych instrumentów.
Płyty wydane przez Chesky Records są cenione nie tylko przez fachowców z branży, ale także przez melomanów i audiofilów.
Strona: chesky.com DUX. Jest to polska firma która wydaje płyty z różnego rodzaju muzyką. Ale ma także ambicje być firmą audiofilską. We współpracy z redakcją miesięcznika HI-FI i Muzyka wydała kilka tzw. złotych płyt (na złotym nośniku) o bardzo dobrej jakości nagrania. Pierwszą, historyczną polską "audiofilską, złotą płytą" była wydana w 1998 roku płyta "Cztery pory roku" Vivaldiego. Drugą (1999 r) było nagranie tria jazzowego w składzie Jacek Kochan, Adam Pierończyk i Ed Schuller pod tytułem "Plasinated Black Sheep".
Kolejne płyty są wydawane i prezentują różne gatunki muzyki. Oferta na ich
stronie - dux.pl Opus 3. Jest to mała szwedzka wytwórnia która specjalizuje się w małych składach muzycznych. Stosują prostą technikę nagraniową z użyciem jak najmniejszej ilości mikrofonów (najczęściej jednego), wysokiej jakości magnetofonów analogowych i starannie dobranej akustyki wnętrza. Uzyskują doskonałe efekty. Głębia, szerokość sceny muzycznej, ustawienie muzyków są wręcz namacalne. Cenione są nagrania muzyki sakralnej, których dokonali w bardzo trudnych akustycznie wnętrzach kościołów.
Zobacz: http://www.opus3records.com/ Philips. Znany wszystkim bardziej jako producent sprzętu audio-video i AGD, twórca kompaktowej kasety magnetofonowej i płyty CD. Mniej znana jest działalność wydawnicza Philipsa. Philips Records nie jest
stricte wytwórnią "audiofilską" lecz specjalizuje się w doskonale zrealizowanych nagraniach muzyki klasycznej. Z wytwórnią współpracowało wielu znakomitych dyrygentów, twórców, zespołów i orkiestr. Staranne wydania płyt, często realizowane w technice 96 kHz/24 bity, wybitne wykonania, stanowią o wysokiej pozycji tej wytwórni w świecie melomanów.
W 1998 roku Philips Records stał się częścią Uniwersal
Music Group. Telarc. Ta amerykańska, niezależna wytwórnia zaczynała skromnie. W 1977 roku dwaj muzycy, Jack Ranner i Robert Woods założyli wytwórnię, której zadaniem była wierność już w momencie nagrania. Stosują nowoczesny sprzęt do realizacji nagrań. Specjalizują się w nagraniach orkiestr symfonicznych, nie tylko muzyki poważnej.
Słynna już Orkiestra Symfoniczna pod batutą Ericha Kunzela, brawurowo wykonuje utwory muzyki poważnej, filmowej i lżejszej.
Znane są płyty Telarca z muzyką filmową nagrane w różnego rodzaju systemach surround. Telarc wydaje nie tylko muzykę symfoniczną. Doskonałe są wydania nagrań jazzowych, popu, soulu i innych gatunków muzyki. Muzycy zatrudnieni przez Telarca to światowa czołówka.
Z małej audiofilskiej wytwórni firma przerodziła się w płytowego giganta zachowując niezależność i własne spojrzenie na dźwięk i muzykę. Katalog zawiera kilkaset tytułów, z których
kilkadziesiąt zdobyło prestiżową nagrodę Grammy.
W 1996 r. Telarc połączyła się z inną wytwórnią - Heads Up. W 2005 r. oba
wydawnictwa zostały zakupione przez Concord Records. Obecnie oba wydawnictwa
działają jako częściowo samodzielne marki w ramach grupy Concord Music
Group. Wielka Czwórka. Czyli Universal Music Group, (dawny PolyGram), Sony BMG Music Entertainment, Warner Music Group, EMI Group (obecnie jest częścią Warner Music Group) to największe firmy fonograficzne o światowym zasięgu. Każda z tych firm posiada wiele mniejszych wytwórni płytowych, które zostały zakupione, lub weszły w spółkę z nimi. Posiadają wiele lokalnych wytwórni płytowych w wielu krajach, także w Polsce. Wprawdzie nie są to "klasyczne" firmy audiofilskie, ale w swojej ofercie posiadają wiele cenionych wydań, opracowanych z perfekcją tak pod względem artystycznym jak i akustycznym.
Oczywiście, że są też i inne, ciekawe wytwórnie muzyczne. Rynek się zmienia, jedne firmy znikają, inne powstają... Ważne, by oferowały ciekawą muzykę, wydaną w nagraniach o wysokiej jakości.
Jeżeli mamy już dość miałkiej muzyki wysyłanej codziennie "kilometrogodzinami" w eter przez rozgłośnie radiowe lub słuchania miernie wydanych, niewiadomego pochodzenia płyt płyt CD,
warto sięgnąć czasem po muzykę może nieco trudniejszą, lecz doskonale zrealizowaną i wydaną przez wytwórnie o ustalonej renomie. Szukajcie w dobrych sklepach muzycznych!
hi-fi audio >> i jeszcze... >
I gadżety
I
podstawki I
wytwórnie muzyczne
I test wzmacniaczy
I słownik audio
I bibliografia I
|