I kontakt I strona główna I

                                 audioretro.pl      

audioretro.pl

projekty audio >> nie tylko lampowe > pomiary wzmacniacza programem komputerowym

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. 
Ale oczywiście w każdej chwili możesz je
wyłączyć w swojej przeglądarce.


projekty audio   >> nie tylko lampowe >
 
I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniacz I ładowarkapłytka drukowana I akumulatory żelowe I porady I oscyloskop I pomiary oscyloskopem I pomiary programem I



Pomiary wzmacniaczy programem komputerowym

Uwaga - strona w trakcie tworzenia. Skończę, gdy znajdę chwilę...

Wzmacniacze audio możemy mierzyć nie tylko za pomocą oscyloskopu i generatora sygnałów, ale też, co daje więcej możliwości, za pomocą programów komputerowych przeznaczonych do pomiarów parametrów wzmacniaczy audio. Piszę "programów", bo w sieci można spotkać wiele, o większych lub mniejszych możliwościach, programów, przeznaczonych do tego celu.

Teraz omówię jeden z nich. Wielu konstruktorów spotkało się w tymi (i innymi) programami, bo nie są one nowością. Są to darmowe programy, można z nic korzystać do celów niekomercyjnych bez ograniczeń.

Jednym z nich jest program Right Mark Audio Analyzer (RMAA)

Można go ściągnąć ze strony autorów: https://audio.rightmark.org/download.shtml. Jest to rosyjski program, którego wczesną wersję RMAA 3.0 oficjalnie przedstawiono w 2001 roku. Ostatnia wersja RMAA 6.4.5 ukazała się w 2012 roku i nie jest już  rozwijana. Na stronie producentów są dostępne wersje RMAA 5.5 i RMAA 6.4.5. Można zakupić wersję komercyjną RMAA Pro.

Wersja RMAA 5.5 jest nieco prostsza, ale całkiem funkcjonalna, dobrze działa na starszych komputerach, nawet z Windows XP. Wersja 6.4.5 dobrze działa na Win7 i nowszych, z tym że z Windows 10 i 11 zdarzają się problemy szczególnie wersje 64-bitowe. U mnie bez problemu działają obie wersje na starszych laptopach, ale na nowszym laptopie z Win 10, program wprawdzie uruchamia się bez problemu, ale podczas właściwych pomiarów program zawiesza się tak, że można go zamknąć tylko przez menedżera zadań.

Obszerny opis działania programu w wersji 5.5 (w języku polskim) znajdziesz na stronie: https://www.gmaptool.eu/audio/rmaa/RMAA.html.

Wersja programu 6.4.5 jest nieco przebudowana, ma 2 pomiary więcej, nieco inną szatę graficzną, zostały też poprawione niektóre funkcje. Ponieważ opis działania wersji 5.5 pokrywa się w większości  z działaniem wersji  szóstej, warto wiec z tym opisem sie zaznajomić. Można też ściągnąć instrukcję ze strony producenta w języku angielskim.

Program RMAA został stworzony do testowania kart dźwiękowych komputerów. Ale świetnie nadaje się też do testowania wielu urządzeń audio, w tym wzmacniaczy.

Zasada pomiaru karty dźwiękowej komputera polega na podaniu odpowiednich  testowych cyfrowych sygnałów z wyjścia karty dźwiękowej, na jej wejście (w pętli) i porównanie próbek sygnału po przejściu przez kartę dźwiękową. Program porówna i obliczy różnice sygnału i poda nam w postaci wykresów graficznych oraz opisów.

Ponieważ próbki sygnałów z wyjścia karty można również użyć do "przepuszczenia" przez zewnętrzne urządzenie audio, po podaniu tego sygnału z powrotem na wejście karty dźwiękowej program porówna zmiany w sygnale testowym po przejściu przez testowane urządzenie i wygeneruje raporty. Tak więc idea jest prosta, ale by pomiary były wiarygodne, karta dźwiękowa musi być dobrej jakości, po prostu powinna wprowadzać do sygnału testowego jak najmniej własnych zniekształceń. I tu jest pewien problem, wiele kart w naszych komputerach jest niskiej jakości. Dlatego dla uzyskania wiarygodnych wyników musimy wcześniej przetestować nasze karty w komputerach. Ideałem by było, gdyby nasza karta dźwiękowa uzyskała wg RMAA ocenę "Excelent" lub "Very good",  ale większość z kart zasłuży sobie ocenę na zaledwie "Average" czyli "średnio".
Można zakupić lepszą kartę, nawet używaną, która jest dobrze oceniana, albo stosować taką kartę jaką mamy, z uwzględnieniem jej niedoskonałości, a wyniki badania naszego urządzenia audio (wzmacniacza) traktować tylko jako pewne wskazówki lub do pomiarów porównawczych.
W Internecie znajdziesz sporą listę polecanych kart - tańszych i droższych, ja używam do pomiarów nie najgorszą kartę SB Live 24 bit External (zewnętrzna, wejście USB, są też karty SB Live! wewnętrzne).




Bibliografia


projekty audio  >> nie tylko lampowe >
 
I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniaczładowarka I płytka drukowana I akumulatory żelowe I porady I oscyloskop I pomiary oscyloskopem I pomiary programem I


powrót do góry >

I strona główna I audio retro I projekty audio I hi-fi audio I warto odwiedzić I  

©  2024 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone