I kontakt I strona główna I

                                  mirror strony skarabo.net        

audioretro.pl

warto odwiedzić >> strony o lampach elektronowych

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


warto odwiedzić  >> przydatne strony >  
I
strony o lampach I strony o elektronice I strony o audio I strony o DIY I


Strony o lampach elektronowych

Forum lampowe

Trioda

Forum o lampach, czyli popularna "Trioda" http://www.forum-trioda.pl/index.php.  Wiele działów, nie tylko na temat lamp elektronowych.
Nie tylko forum, na stronie głównej http://trioda.pl/index.php/pl/ oryginalne artykuły o układach lampowych sprzed lat, a menu skieruje nas do innych stron z ciekawymi artykułami.

Audiostereo

Na Audiostereo znajduje się dość rozbudowany dział o lampach: http://www.audiostereo.pl/lampa_k9.html . Także w dziale DIY znajdziesz sporo tematów związanych z budową lampowców.

Audiohobby

Podobnie, forum  http://audiohobby.pl/ posiada działy: lampowy i DIY.

Elektroda

Duże forum, znane chyba każdemu elektronikowi.
"Elektroda" ma dział "Elektronika retro", w którym poruszane są także problemy lampowe: http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum52.html .

Strony o lampach

Trioda.pl
Na stronie głównej http://trioda.pl/index.php/pl/ oryginalne artykuły o układach lampowych sprzed lat, a menu skieruje nas do innych stron z ciekawymi artykułami.
Znane forum na tematy lampowe: https://www.forum-trioda.pl/index.php 

4tubes.com
Linki do: kart katalogowych, schematów urządzeń lampowych i innych. Warto odwiedzić, jest sporo linków do schematów ciekawych wzmacniaczy (ang.)

DIY Audio Projects
Jak sama nazwa wskazuje strona dla hobbystów-konstruktorów audio. Także forum i blog.
Tutaj link do zakładki ze schematami projektów lampowych, ale oczywiście warto zajrzeć na inne zakładki tej strony. http://diyaudioprojects.com/Schematics/


Strona Toma

https://guitaramplifiers.prv.pl/index.html - tym razem o wzmacniaczach lampowych gitarowych - mnóstwo teorii,  opisów, rysunków. Linki do schematów. Polecam dla budujących wzmacniacze gitarowe, ale nie tylko.

Karty katalogowe lamp
http://www.tubedata.info/- Strona Franka Philipse, to Mekka wszystkich lampomaniaków, których interesuje technika lampowa. Dane techniczne i charakterystyki większości lamp elektronowych (uwaga - karty katalogowe lamp są na mirrorach, kliknij na flagę, lub np.: https://tubedata.tubes.se/ czy https://frank.pocnet.net/).

Na stronie Franka
znajdziemy także linki do wielu stron związanych z techniką lamp elektronowych http://www.tubedata.info/links.html#tubes

Firma Lundahl
http://www.lundahl.se/ - strona firmowa Lundahla, znanego producenta transformatorów (Szwecja), także głośnikowych. Na tej stronie dodatkowo linki do stron ze schematami różnych wzmacniaczy lampowych: https://www.lundahltransformers.com/schematics/.


Old Radio
http://oldradio.pl/ - katalog starych odbiorników radiowych, sprzętu radiowego itp. Porady jak konserwować zabytkowy sprzęt radiowy. Sporo historii radia. Warto odwiedzić!

Stare Radia
http://www.stareradia.pl- ciekawa strona o historii radia w Polsce, teoria lampowa, budowa lampowych odbiorników lampowych. Strona cały czas w rozbudowie. Zajrzyjcie!

The Valve Museum
http://www.r-type.org/index.htm - The Valve Museum. Muzeum lamp elektronowych. Ponadto opisy starych konstrukcji lampowych, artykuły ze starych czasopism i wiele innych.
Świetna strona
z wieloma oryginalnymi artykułami z lat, kiedy królowały lampy elektronowe -  między innymi oryginalne projekty Mullarda.
Lista artykułów tutaj: http://www.r-type.org/static/contents.htm
Strona angielskojęzyczna, ale tłumacz Google pracuje na tyle sprawnie, że spokojnie zrozumiesz przetłumaczoną treść artykułów. Polecam!

Strona Jogisa
http://www.jogis-roehrenbude.de/  - doskonała niemieckojęzyczna strona Jogisa. Na stronie mnóstwo tematów związanych z lampami, a co najciekawsze, duży dział "Leser-Projekte", czyli projekty internautów. Polecam!. 

Dr. Tube
http://www.drtube.com/ w zasadzie jest to sklep internetowy, ale w zakładce "Library" znajdziesz wiele schematów wzmacniaczy lampowych i karty katalogowe lamp.  

Hi-End Audio
http://hiend-audio.com/
  - strona po angielsku  i  - w planach - po polsku. Lampy, DIY, linki i wiele innych.

Wikipedia
Strona o lampach elektronowych na Wikipedii. Historia, budowa, rodzaje lamp, zastosowanie.

Polscy producenci, historia, krótkie opisy bardzo wielu lamp produkowanych w Polsce na stronie Wikipedii. Wiele zdjęć lamp, dzisiaj rzadko spotykanych.

Wikipedia - pentoda.

Wikipedia - trioda,

Wikipedia - tetroda,

Muzeum Lamp
http://www.tubecollector.org/ - "Virtual Valve Museum" czyli po prostu "Wirtualne muzeum lamp".

O lampach, a jakże...
http://www.electricstuff.co.uk/ - lampy, lampki i wiele innych...

Radia, wzmacniacze...
http://uv201.com/framepage1.htm - stare, starsze i najstarsze... radia, wzmacniacze itp.

Dunacamps

www.duncanamps.com
- o audio, linki, także do stron z lampowcami (ang), sporo schematów wzmacniaczy lampowych znanych firm. 

Ciekawe artykuły o lampach

Wiktor Krzak opisując projekt wzmacniacza lampowego dla początkujących, omawia ciekawy wzmacniacz mocy w układzie Quad i jego warianty. nr501part1 - LoudBassoon (google.com)

 


warto odwiedzić  >> przydatne strony >  
I
strony o lampach I strony o elektronice I strony o audio I strony o DIY I


powrót do góry >

I strona główna I audio retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2020 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone