strona główna

                                   mirror strony skarabo.net        

audioretro.pl

w wolnym czasie >> ramotki > konstruktor domowy

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


w wolnym czasie  >>  ramotki  >  
I
kurjer donosi I temi czasy I edisoniada I medicus radzi I konstruktor domowy I magia praktyczna


Gramofon ze szpulki od nici.

Szperając w starych książkach na strychu, znalazłem fragment książki,  "Młody konstruktor" Jana Kazimierza Janowskiego z lat sześćdziesiątych, w której znalazłem opis gramofonu, który każdy młody człowiek spragniony słuchania muzyki mógł sobie zrobić. 

 
Cytuję opis:

(...) "Nasz gramofon w widoku z góry przedstawiony jak na rys.(...) (z prawej).

Ramię należy przykręcić w takiej odległości od osi talerza, by koniec igły gramofonowej dotykał środka osi talerza. (...) 
Do regulacji siły głosu wypadnie użyć potencjometru wszędzie tam, gdzie brak takiego urządzenia w odbiornikach radiowych. Nadaje się w tym celu potencjometr o oporze 30 000 - 50 000 omów. (...)

Gotowy gramofon pokazany jest także na fotografii. Można go jeszcze ulepszyć umocowując silnik i oś talerza nie bezpośrednio na desce podstawy, lecz za pomocą gumowych podkładek. Silnik pracuje wówczas cicho i nie przeszkadza w odtwarzaniu dźwięków przez wzmacniacz. 

Ulepszenie to zalecamy szczególnie bardziej muzykalnym kolegom. 
Zamiast szpulki do nici można użyć piasty przedniego koła rowerowego. (...) 
W tym przypadku będzie się on obracać na łożyskach kulkowych, co stanowi znaczne ulepszenie. (...)

Przewody łączące główkę adapterową z gniazdkami odbiornika powinny być jak najkrótsze. Ekranowanie tych przewodów jest zbędne."

 

 

 

Kondensator.


   Gdy nasze radio nagle przestanie odbierać stacje radiowe, być może uszkodzeniu uległ kondensator strojeniowy. Taki  kondensator  możemy  szybko zrobić ze starych żyletek. Pan Janusz Wojciechowski w "Nowoczesnych zabawkach" proponuje:

   (...) "Samodzielny miniaturowy kondensator zmienny dla odbiorników tranzystorowych możemy wykonać jak na rys.(...obok
Ma on pojemność regulowaną od 10 do 160...200 pF i jako warstwę dielektryczną wykorzystuje się folię mikową lub też  folię styrofleksową albo floroplastową. 
Wszystkie te  materiały znajdziemy w starych kondensatorach stałych. (...)

   Kondensator należy ukryć w obudowie z masy plastycznej, ponieważ jest bardzo wrażliwy na kurz i wszelkie uszkodzenia mechaniczne."

 

 

 

 

 

 Radio bez baterii.

Jeżeli znajdziemy się na pustyni i zechcemy posłuchać najnowszych wiadomości z kraju, możemy, jak Mc Gyver zbudować odbiornik radiowy z niczego. 
Marcowy, 2001 r numer "Elektroniki dla wszystkich" proponuje zbudowanie odbiornika detektorowego, tzw. kryształkowego. Kilka zdań o budowie:


   (...) "Jak już wcześniej wspomniałem, odbiornik detektorowy jest najprostszym odbiornikiem fal elektromagnetycznych. Nie posiada lamp i tranzystorów. Zbędne jest zasilanie energią elektryczną. Jego główną wadą jest mała głośność spowodowana tym, że odbiornik jest zasilany energią z anteny odbiorczej. Duży wpływ na poprawność pracy odbiornika mają zatem antena, uziemienie i słuchawki. Elementy odbiornika detektorowego zachowują się biernie i tylko przetwarzają energię pobraną z anteny na energię akustyczną. Z tego względu, liczba użytych cewek, kondensatorów i detektorów nie powinna powodować zbędnych strat. (...)

Rysunki (z lewej) przedstawiają najbardziej charakterystyczne układy odbiorników detektorowych. (...)

  Detektor jest podstawowym elementem interesującego nas odbiornika. Podczas pierwszych eksperymentów i budowy odbiornika wygodniej będzie zastosować gotową diodę germanową, np. DOG 13, 53 itp. (...) Dla prawdziwego konesera będzie jednak wielką przyjemnością penetrowanie manipulatorkiem z zaostrzonym drucikiem po powierzchni kryształu. Odnalezienie wśród trzasków punktu o silnym odbiorze nadaje swoistego smaczku tej tajemniczej czynności.

   Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym był detektor krystaliczny występujący w parze z metalowym przewodnikiem lub dwa różne kryształy. I tak: galena i złoto, srebro, stal lub nikiel. Grafit i stal, piryt i miedź, cynkit i miedź, karborund i stal, lub piryt, krzem i miedź lub stal. 

   (...) Najbardziej popularną i bardzo czułą i prostą do wykonania jest para galena - stal. Galena jako minerał występujący w przyrodzie jest także łatwa do wykonania w warunkach domowych. (...) Po pewnym czasie kryształ traci nieco ze swych właściwości. W celu przywrócenia pełnej czułości należy przemyć spirytusem, zeskrobać nożem, lub odłupać kawałek, odsłaniając nową powierzchnię (...). 

   Ostrze detektora trzeba wykonać z materiału według par detektorowych. Na początek może to być zaostrzony, cienki drucik stalowej sprężynki lub spirali zależnie od konstrukcji posiadanej oprawki detektora."


 (Rysunek z prawej - przykłady oprawek kryształu)


Zainteresowanych odsyłam do czasopisma "Elektronika dla wszystkich" nr 3 i 4 2001 r. 

O kryształkowych odbiornikach znajdziesz na stronie http://www.historiaradia.neostrada.pl/Krysztalki.html
Autor strony podaje tam prosty przepis na otrzymanie galeny w warunkach domowych.w wolnym czasie  >>  ramotki
I
kurjer donosi I temi czasy I edisoniada I medicus radzi I konstruktor domowy I magia praktyczna


powrót do góry >

 

I strona główna I audio retro I projekt y audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2022 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone