I kontakt I strona główna I

                                   mirror strony skarabo.net        

audioretro.pl

projekty audio >> nie tylko moje > słuchawkowiec OTL Grzegorza

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


projekty audio  >> nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek  I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE


Wzmacniacz słuchawkowy OTL - konstrukcja Grzegorza

Witam.
Chciałem zaprezentować gotową wersję wzmacniacza słuchawkowego OTL zrobionego na podstawie Twojego projektu.
Słuchałem go już od dłuższego czasu, ale ostateczny kształt zewnętrzny otrzymał niedawno.
Po zmontowaniu okazało się, że gra bardzo nieprzyjemnie. Zasilał słuchawki Sennheiser HD 250 II Linear (300ohm). Wysokie tony były ostre i agresywne. Pomiary wykazały, że rzeczywiście górna część pasma jest znacznie wyeksponowana. Krzywa na wykresie charakterystyki przenoszenia wznosiła się dość znacznie. Znajomy, który dokonywał pomiarów, zasugerował, że wpływ na to mogą mieć szkodliwe pojemności między ścieżkami na płytce drukowanej. Zaproponował rozwiązanie jak na załączonym schemacie. Po wlutowaniu kondensatora pomiędzy anodę i siatkę triody wzmacniacz zagrał pięknie, a krzywa na wykresie wyrównała się.
Nie jestem poetą-audiofilem więc napiszę tylko, że dźwięk jest teraz bardzo ciepły, dynamiczny, a muzyki słucha się z dużą przyjemnością. Gra może nie tak szczegółowo ale zdecydowanie lepiej od mojego chłodnego i suchego NAD-a.
Zauważyłem też, że podłączenie słuchawek niskoomowych (62omy) powoduje zwiększenie przydźwięku sieciowego, który przy moich 300-ohmowych jest prawie niesłyszalny.


Grzegorz Kumorowicz
mgmkom@o2.pl

Schemat  z poprawkąKilka zdjęć wzmacniacza:

Chciałem napisać parę słów o dalszych losach mojego wzmacniacza OTL.  Napisałem poprzednio, że jestem zadowolony z brzmienia ale okazało się, że po dłuższym słuchaniu czułem się bardzo zmęczony - ogłuszony. Najpierw uznałem, że to wina wzmacniacza. Postanowiłem spróbować słynnego na Audiostereo Holdegrona. Żona po pięciu minutach słuchania chciała mnie z domu wyrzucić razem z tym urządzeniem. Stwierdziła, że nie może znieść ostrego, sztucznego i metalicznego dźwięku. Posadziłem do testów swoją córkę, która bez wahania przyznała pierwsze miejsce OTL-owi.  

Holdegron poszedł więc w odstawkę, a ja zacząłem poprawiać lampowego. Wymieniłem kondensatory. Do tej pory były "zwykłe", najtańsze ze sklepu elektronicznego. Zamiast nich dałem: 
C6(C6A),C7(C7A) polipropylenowe BENNIC XPP,
C8(C8A), C11(C11A) NICHICON FG,
C9(C9A) VISHAY Sprague Orange Drop,
C10(C10A) Rubycon.
Poprawiło się znacznie, ale dalej nie byłem do końca zadowolony.  

Zwaliłem wszystko na słuchawki. Do tej pory były Sennheiser HD250 Linar II (300ohm). Po długich poszukiwaniach wybrałem Beyerdynamic DT770 Edycja 2005 (250ohm). Dźwięk okazał się o kilka klas lepszy ale... żona nadal była niezadowolona, a ja zmęczony słuchaniem. W końcu jeszcze raz uważnie przeczytałem Twój opis ze strony i usunąłem kondensatory C11(C11A). Wreszcie cała rodzina odetchnęła :)  

Wydaje się, że już nic nie ma do poprawienia. Jestem bardzo zadowolony z brzmienia. Chociaż... lepsze jest wrogiem dobrego... Zacząłem się rozglądać za lampami innych producentów (mam teraz ECL86 POLAM). Niestety jak na razie nie udało mi się znaleźć niczego poza POLAM/TELAM.

Grzegorz Kumorowicz

Zobacz także na inne  konstrukcje Grzegorza: "Tuning gramofonu" oraz "Bufor lampowy".

Bezpieczeństwo:

Zanim zaczniesz pracować z wysokimi napięciami, poczytaj o skutkach działania prądu na organizm człowieka na stronie "Bezpiecznie!"

Bądź ostrożny! Zawsze pracuj uważnie i z wyobraźnią.

Urządzenia elektroniczne zwykle są zasilane z sieci 230V. 
Napięcie sieciowe jest niebezpieczne, dlatego stosuj przemyślane rozwiązania swoich konstrukcji tak, by nie narazić siebie i innych użytkowników na porażenie prądem elektrycznym! 
 

W urządzeniach lampowych występują wysokie napięcia. Wszelkich regulacji dokonuj przy wyłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów wysokonapięciowych!

Lampy i niektóre rezystory rozgrzewają się do wysokiej temperatury.  Łatwo o poparzenie!


projekty audio  >> nie tylko moje >
  I Circlotron I słuchawkowiec lampowy I słuchawkowiec OTL I buforek  I tuning gramofonu I preamp lampowy I wzmacniacz SE


powrót do góry >

I strona główna I audio retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2012 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone