.
 

        I kontakt I strona główna I

                                   mirror strony skarabo.net        

audioretro.pl

moje projekty >> nie tylko lampowe > podstawki pod kolumny głośnikowe

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.


projekty audio   >> nie tylko lampowe >
  I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniacz I bi-amping I ładowarka I podstawki I pomiary oscyloskopem I płytka drukowana I akumulatory I porady I  


Podstawki pod kolumny głośnikowe

Jeżeli mamy małe kolumny, podstawki są ważną częścią systemu audio. Izolują kolumny od podłogi, tłumią szkodliwe rezonanse przenoszone przez ścianki kolumn. Dobrej jakości podstawki sprawią, że poprawi się stereofonia, wokale staną się wyrazistsze a góra nabierze gładkości. Drogie kolumny wręcz źle grają bez podstawek. Dlatego, jeśli dotąd stawialiśmy nasze ukochane kolumienki na półce, sprawmy sobie radość i kupmy, lub zróbmy solidne podstawki.
Materiał z którego robione są podstawki może być różny. Najczęściej jest to stal, drewno, kamień.

Jaka powinna być wysokość podstawki?


Producenci kolumn zalecają, aby głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu słuchającego. Usiądźmy więc na naszym ulubionym fotelu i zmierzmy wysokość od podłogi do naszych uszu. Wysokość podstawek ma być niższa o odległość od głośnika wysokotonowego do podstawy kolumn. Nie musimy pomiarów dokonywać z dokładnością do 1 cm. Podstawki zwykle mają wysokość 60-70 cm. Stosuje się niższe, do kolumn o większych wysokościach, lub wyższe do kolumn efektowych kina domowego.
(Z lewej - stalowe podstawki firmy VAP).

Jakie wymiary podstawy?

Podstawa dolna zwykle ma wymiary 28 x 24 cm, podstawa górna, na której stawiamy kolumny powinna być dostosowana do wymiarów kolumny. Takim w miarę uniwersalnym rozmiarem jest 20 x 24 cm.

 


Tani materiał - płyty meblowe.

Najprostsze zrobimy z płyty meblowej, przyciętej w punkcie sprzedaży na podane wymiary. Podstawa 24 cm x 28 cm, górna podstawa 20 cm x 24 cm. Elementy pionowe mają wymiary 10 cm x 60-70 cm. Krawędzie cięcia oklejamy zakupioną w tymże punkcie okleiną za pomocą średnio rozgrzanego żelazka. Nadmiar taśmy obcinamy ostrym nożem. Montujemy według rysunku cienkimi wkrętami o długości 45-55 mm. Wkręty, którymi skręca się meble są zbyt grube, pionowe elementy często pękają przy zbyt mocnym skręceniu. W najprostszej wersji jako kolców użyjemy obciętych gwoździ, włożonych do nawierconych w dolnej podstawie otworów. Jeżeli chcemy, by kolce były regulowane (łatwiej ustawić, podstawki nie kiwają się) musimy użyć np. śrub i nakrętek, lub wytoczyć eleganckie z metalu. Zamiast kolców można użyć elementów gumowych (koreczki) - przynajmniej nie rysują podłogi. Na górną podstawkę przyklejamy krążki z gumy (np. taśmą dwustronną). Izoluje to kolumnę od podstawy i utrudnia przesuwanie się kolumny. Ważna sprawa: elementy pionowe powinny być przykręcone do podstaw nierównolegle! (jak na rysunku) Równoległe ustawienie może spowodować że podstawka nie będzie stabilna. Koszt tak wykonanych podstawek nie powinien przekroczyć 20-30 zł. Wadą takich podstawek jest ich mała masa i sztywność. 


Piękny mebel.

Jeżeli mamy znajomego stolarza, lub nasze umiejętności są wystarczające, możemy zrobić solidne podstawki z twardego drewna. Popatrzmy na zdjęcia, wyglądają naprawdę pięknie. Nawet wybredna żona uzna, że kolumny na takich podstawkach mogą zdobić a nie tylko zagracać pokój. 
Na zdjęciu z lewej kolumny i podstawki Chario
.

Stały standy stalowe, a na nich kolumny nowe.

Przed o wiele trudniejszym zadaniem staniemy, gdy zechcemy zbudować nasze podstawki ze stali. Wymaga to umiejętności ślusarskich, tokarskich i wiele innych. Być może zaprzyjaźniony warsztat ślusarski wykona nam je taniej niż w sklepie. Jeżeli nie, pozostaje nam udać się do sklepu audio. Do wyboru mamy produkty polskie, z reguły tańsze niż importowane a czasem lepszej jakości, lub zagranicznych firm. 
Budowa podstawek jest różna. Oprócz podstawy która zaopatrzona jest w regulowane kolce, ważną rolę odgrywa pionowy element (kolumna), bowiem jego zadaniem jest izolacja dźwięku i wytłumienie rezonansów. Nie powinien też wnosić własnych. Wykonuje się go z odcinka rury, lub kształtowników o różnych przekrojach. Kolumna może być pojedyncza lub podwójna, o małej średnicy, lub bardzo dużej. Ciekawostką jest zastosowanie dwóch kolumn, pomiędzy którymi rozciągnięta jest struna, którą naprężamy za pomocą śruby. Ma to za zadanie zmniejszenie rezonansu podstawek. Regulując śrubą możemy nieco zmieniać brzmienie całego układu kolumna-podstawka. Tylko dla zatwardziałych audiofilów-melomanów.
Górna podstawa ma naklejone podkładki z gumy, czasem jest zaopatrzona w dodatkowe kolce (tak!) które mają jeszcze dokładniej izolować kolumny od podstawy. Niektóre mają otwór, przez który możemy wsypać piasek lub śrut ołowiany do wnętrza kolumny. Najczęściej malowane są na kolor czarny i grafitowy, chociaż  podstawki srebrzyste i kolorowe cieszą się dużą popularnością.
 Rozwiązań jest bardzo wiele, każdy producent ma własny patent. Ważnym jest, aby podstawki były solidnie wykonane i ciężkie.

Zdjęcie z prawej - podstawki ze stali nierdzewnej, dostrajane stalową struną. Firma VAP


projekty audio  >> nie tylko lampowe >
  I bezpiecznie! I zasilacz preampa I wzmacniacz na LM I hybryda słuchawkowa I opóźniacz I bi-amping I ładowarka I podstawki I pomiary oscyloskopem I płytka drukowana I akumulatory I porady I  


powrót do góry >

I strona główna I audio retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  2000 - 2012 | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone